Otel ve Turizm Değerlemesi

Otel işletmelerinin değerlemesinde kullanılan yöntemler genellikle maliyet, emsal karşılaştırma ve gelir kapitilizasyonu yaklaşımlarıdır. Maliyet değeri ile benzer tesislerin pazarda satış fiyatları arasındaki fark, yatırımcılara yeni bir tesis inşa etme ya da mevcut bir tesisi satın alma fizibilitesi hakkında yol gösterici olabilir.

Pazarın benzer bir tesise ne kadar ödemeye hazır olduğu ile ilgili olan emsal karşılaştırma yaklaşımı da, bire bir benzer konaklama tesisi bulmanın güçlüğü nedeniyle pek uygulanabilir olmadığı durumlarda. Gelir yaklaşımı ile konaklama tesislerini değerlemede, değerleme uzmanların farklı varsayımlarla bulunmaları ve gerek yıllık net nakit akımlarının tahminine gerekse iskonto oranının seçimine bağlı olduğundan, aynı tesisin farklı değerlemesine yol açabilir.

Otel değerlemeleri ile ilgili değişkenler oldukça fazla olmasına rağmen ana kriterler; doluluk oranı, ortalama oda fiyatı ve oda ve yatak sayısı ile otel gelirleri arasında yakın ilişkiler vardır.

Gelişmiş ülkelerde otellerle ilgili farklı değişkenler göz önünde tutularak ve bu değişkenlerin geleceğe yansımasını güncel uluslararası finans piyasası kriterlerine göre hesaplayan ve yayınlanan endeksler bulunmaktadır. Ancak ülkemizde halihazırda bu endeksler, henüz yeterli seviyede oluşturulmamış durumdadır. Bu nedenle her bir otel, kendi özel koşullarında değerlemelidir ve değerlendirilmelidir.

Hizmetler
İletişim
Adres

Beştepe Mh. Yaşam Cd. Ak Plaza No: 7 İç Kapı No:25 Yenimahalle/Ankara

Telefon

(0312) 430 31 84

E-posta

info@adildegerleme.com